Adam Porębski

W 2014 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie kompozycji Krystiana Kiełba (z wynikiem celującym oraz Dyplomem Honorowym Primus Inter Pares) oraz w klasie skrzypiec Małgorzaty Kogut-Ślandy. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydenta Miasta Wrocławia oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Laureat konkursu Studencki Nobel (2014), Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia (2012) oraz Stypendium Młoda Polska (2015). W 2016 roku uzyskał stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych.

Adam Porębski - zdjęcie kompozytoraBrał udział w warsztatach i kursach kompozytorskich w Apeldoorn, Radziejowicach, Krakowie i Wrocławiu prowadzonych m.in. przez Marka Chołoniewskiego, Pawła Hendricha, Zygmunta Krauzego, Zhou Longa, Philippe’a Manoury’ego, Martijna Paddinga, Paula Pattersona, Martę Ptaszyńską, Simona Steen-Andersena, Alessandro Solbiatiego, Annette Vande Gorne i Chen Yi.

Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów kompozytorskich, m.in. I nagrody na IV Konkursie Kompozytorskim Śląskiej Trybuny Kompozytorów im. Witolda Szalonka w Katowicach (2009), III nagrody na Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (2011), II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego ARBORETUM w Radomiu (2012), wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie GENERACE w Ostrawie (2013), a także dwukrotnym laureatem wyróżnienia na Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego w Krakowie (2012, 2014).

Utwory Adama Porębskiego były wykonywane przez takie zespoły jak Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Orkest de ereprijs, Nordlys Ensemble, Sound Factory Orchestra, Hashtag Ensemble, Kwadrofonik i in,. w wielu krajach Europy m.in. w Polsce (Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach), Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Serbii, Holandii, Czechach, na Litwie oraz w Australii (Sydney Opera House w Sydney) i USA (Nowy Jork) na takich festiwalach jak: Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova we Wrocławiu, AudioStage w Warszawie, Poznańska Wiosna Muzyczna, Śląska Trybuna Kompozytorów w Katowicach, Janacek May w Ostrawie, Świętokrzyskie Dni Muzyki w Kielcach.

W 2016 roku Adam Porębski skomponował muzykę do jednej z czterech części Wrocławskiej Kantaty na chór i orkiestrę symfoniczną – plenerowego, multimedialnego widowiska (w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu), które oglądało na żywo ok. 50 tys. widzów.

Twórczość kompozytorska Adam Porębskiego obejmuje różnorodne gatunki i formy muzyki instrumentalnej, wokalnej, wokalno-instrumentalnej oraz elektroakustycznej. Obok aktywności kompozytorskiej ważne miejsce w życiu Adama Porębskiego zajmuje sztuka wykonawcza w zakresie gry na skrzypcach i fortepianie, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki XX i XXI wieku. Chętnie podejmuje się także działań improwizatorskich, również z wykorzystaniem live electronics.

Od 2014 roku zatrudniony jest w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na stanowisku asystenta.

 

 

Nagrody i wyróżnienia

2015 Stypendium Młoda Polska 2015
2014 Wyróżnienie w konkursie Studencki Nobel 2014
2013 Nagroda Prezydenta Wrocławia
2013 III Nagroda na I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Toruniu
2013 Nagroda Główna (ex aequo) na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na utwór na akordeon i zespół kameralny w Poznaniu
2013 Honorowe Wyróżnienie na the International Competition „GENERACE” w Ostrawie
2012 Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej
2012 II Nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego ARBORETUM w Radomiu
2012 Wyróżnienie na X Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego w Krakowie
2011 III Nagroda na Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach
2011  I Nagroda na Konkursie Kompozytorskim na utwór na głos solowy z fortepianem do tekstu Czesława Miłosza w Katowicach
2010  Nagroda Główna na Konkursie Kompozytorskim „…kiedy myślę Chopin…” we Wrocławiu
2009 I Nagroda (ex aequo) na IV Konkursie Kompozytorskim „Śląskiej Trybuny Kompozytorów” im. Witolda Szalonka w Katowicach
2009 I Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Opolu