Adam Porębski urodził się w 1990 roku. W 2014 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie kompozycji Krystiana Kiełba (z wynikiem celującym oraz Dyplomem Honorowym Primus Inter Pares) oraz w klasie skrzypiec Jarosława Pietrzaka i Małgorzaty Kogut-Ślandy. W 2016 roku otrzymał stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych. Wykształcenie uzupełniał m.in. na International Course for Composers SYNTHETIS w Radziejowicach (2014 i 2015), 22nd Young Composers Meeting w Apeldoorn (2016) czy Latvian National Symphony Orchestra International Workshop For Young Composers w Rēzekne (2019).

Adam Porębski - zdjęcie kompozytora

Jest laureatem kilkunastu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów kompozytorskich, m.in. I nagrody na IV Konkursie Kompozytorskim Śląskiej Trybuny Kompozytorów im. Witolda Szalonka w Katowicach za Archaikum na kameralną orkiestrę smyczkową (2009), III nagrody na Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach za Unireum na wielką orkiestrę symfoniczną (2011), II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego ARBORETUM w Radomiu za …Stretched na smyczki (2012), wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie GENERACE w Ostrawie za String quartet (2013), a także dwukrotnym laureatem wyróżnienia na Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego w Krakowie – w X konkursie za utwór Semi-overture na orkiestrę smyczkową (2012), a w XII konkursie za Kolby na małą orkiestrę symfoniczną (2014).

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010-2012), Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012-2014), Prezydenta Wrocławia (2010-14), Funduszu Popierania Twórczości przy Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS (2014 i 2017). Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia (2012), konkursu Studencki Nobel (2014) oraz Stypendium Młoda Polska (2015). Członek Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej oraz Związku Kompozytorów Polskich (gdzie w Oddziale Wrocławskim pełni funkcję Skarbnika). Jego utwory były włączane do międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wykonawczych jako utwory obowiązkowe, zostały zarejestrowane na płytach (m.in. dla wytwórni Orchid Classics, DUX czy Requiem Records), opublikowane drukiem (m.in. przez PWM, Wydawnictwo AM we Wrocławiu, Wydawnictwo AM w Poznaniu) oraz transmitowane przez polskie i zagraniczne rozgłośnie radiowe.

Utwory Adama Porębskiego były wykonywane przez takie zespoły jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, NFM Filharmonia Wrocławska, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Tallinn Chamber Orchestra, Orkest de ereprijs, Sound Factory Orchestra, Hashtag Ensemble, Nordlys Ensemble, Kwadrofonik, Fama Q, Duo van Vliet i in. w wielu krajach Europy m.in. w Polsce (Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Sala Koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Hala Stulecia we Wrocławiu, Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach), w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Estonii, Serbii, Holandii, Czechach, na Litwie, Łotwie oraz w Australii (Sydney Opera House) i USA (Boston, New York) na takich festiwalach jak ISCM World Music Days 2019 w Tallinie, Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Warszawskie Spotkania Muzyczne, AudioStage w Warszawie, Poznańska Wiosna Muzyczna, Śląska Trybuna Kompozytorów w Katowicach, Janacek May w Ostrawie, Świętokrzyskie Dni Muzyki w Kielcach, Musica Moderna w Łodzi, Nowe Fale w Gdańsku, Christopher’s Summer Festival w Wilnie.

Dorobek twórczy Adama Porębskiego zawiera ponad 60 kompozycji oraz obejmuje różnorodne gatunki i formy muzyki instrumentalnej, wokalnej, wokalno-instrumentalnej, elektroakustycznej oraz muzykę do spektakli teatralnych. Jeszcze przed rozpoczęciem studiów, w marcu 2009 roku debiutował jako kompozytor na scenie Filharmonii Wrocławskiej utworem Contrafluctum na orkiestrę symfoniczną, a dwa miesiące później otrzymał I Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Opole’2009 za utwór Varianti na skrzypce i fortepian. W 2013 roku na nadzwyczajnym koncercie jubileuszowym z okazji otwarcia nowej sali koncertowej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu został wykonany jego utwór Hierophonos F-E-C-H na orkiestrę symfoniczną. W ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu Adam Porębski skomponował muzykę do jednej z czterech części Wrocławskiej Kantaty na chór i orkiestrę symfoniczną – plenerowego, multimedialnego widowiska, które oglądało na żywo ok. 50 tys. widzów. W 2019 jego utwór Semi-overture na orkiestrę smyczkową został zakwalifikowany przez międzynarodowe jury oraz wykonany w 2019 roku podczas Światowych Dni Muzyki w Estonii organizowanych przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Adam Porębski był również laureatem III Edycji Programu Muzyka Naszych Czasów, organizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

 

Nagrody i wyróżnienia

2015 Stypendium Młoda Polska 2015
2014 Wyróżnienie w konkursie Studencki Nobel 2014
2013 Nagroda Prezydenta Wrocławia
2013 III Nagroda na I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Toruniu
2013 Nagroda Główna (ex aequo) na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na utwór na akordeon i zespół kameralny w Poznaniu
2013 Honorowe Wyróżnienie na the International Competition „GENERACE” w Ostrawie
2012 Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej
2012 II Nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego ARBORETUM w Radomiu
2012 Wyróżnienie na X Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego w Krakowie
2011 III Nagroda na Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach
2011  I Nagroda na Konkursie Kompozytorskim na utwór na głos solowy z fortepianem do tekstu Czesława Miłosza w Katowicach
2010  Nagroda Główna na Konkursie Kompozytorskim „…kiedy myślę Chopin…” we Wrocławiu
2009 I Nagroda (ex aequo) na IV Konkursie Kompozytorskim „Śląskiej Trybuny Kompozytorów” im. Witolda Szalonka w Katowicach
2009 I Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Opolu